Choď na obsah Choď na menu

História

11. 6. 2012

 História hokeja vo Zvolene siaha do roku 1927, kedy pri miestnom ZTK vznikol hokejový odbor. V tom čase sa však hokej vo Zvolene nehral organizovane a pravidelne, išlo skôr o zimnú zábavu a akýsi doplnok k letným športom. V roku 1932 sa organizoval 1. ročník majstrovskej súťaže Stredoslovenskej župy, ZTK Zvolen v nej však neštartoval, v ďalšej sezóne sa ZTK súťaže už zúčastnil

 

Prvé úspechy

Ani počas druhej svetovej vojny vo Zvolene záujem o šport neutíchol. Hoci sa z tohto obdobia zachovalo len málo faktov, existujú dôkazy o tom, že hokej sa vo Zvolene hrať neprestal. Po vojne sa začalo tvoriť nové družstvo. Ku skúseným starším hráčom sa pridali noví a ZTK postúpil do celoslovenskej súťaže. V nej sa stretával s družstvami z Bratislavy, Trenčína, Žiliny, Popradu, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova. Vo Zvolene nastal prvý hokejový boom. Roky 1947 - 1953 boli pre ZTK veľmi úspešné, streleckým štatistikám kraľoval Zvolenčan Eugen Štric.

Znovuzrodenie

Rok 1964 sa dá považovať za jeden z najvýznamnejších medzníkov v histórii zvolenského hokeja. Vtedy vznikla nová telovýchovná jednota Lokomotíva Bučina Zvolen. Družstvo zvíťazilo v prvej triede a postúpilo na krajské majstrovstvá. V klube sa začali vytvárať podmienky na to, aby sa zvolenský hokej vrátil na pozície, ktoré mu patrili pred viac ako desiatimi rokmi - medzi slovenskú špičku.

Úspešné sedemdesiate roky

Vytúžený postup do SNHL priniesla sezóna 1969/70 a nastali výrazné zmeny v kádri. V súpiske sa objavili také mená ako Tibor Ágh, Jozef Houška, Milan Diettrich, Bohuš Trávnik, Ján Podkonický či Jan Tomanec. Vo svojej úvodnej sezóne Zvolen obsadil šieste miesto. Dovtedy sa žiadnemu nováčikovi nepodarilo v súťaži udržať. Ďalší úspech prišiel v sezóne 1971/72. Mužstvo pod vedením trénera Pavla Zábojníka vylepšilo svoju pozíciu z predchádzajúceho ročníka a obsadilo tretiu priečku, v sezóne 1972/73 po opätovnom posilnení kádra už súťaž vyhralo. Najväčšou udalosťou bol príchod Jozefa Golonku. Ten sa stal pre domáci tím skutočnou oporou, keď spolu s Miroslavom Holíčkom sa stal najlepším strelcom LB. V meste nastal doslova hokejový ošiaľ, takmer na každom zápase bol štadión vypredaný. Prvenstvo v lige znamenalo pre Zvolen možnosť zabojovať v kvalifikácii o postup do najvyššej československej súťaže. Z ôsmich zápasov s tímami spoza rieky Moravy však Zvolenčania zaznamenali len jedno víťazstvo. V nasledujúcom ročníku SNHL klesol Zvolen o jednu priečku, skončil druhý za Liptovským Mikulášom. V zostave LB nastali ďalšie zmeny, veľkou posilou sa stal Ján Letko. Jeho najlepšou sezónou však bola až druhá vo zvolenskom drese (1974/75), keď sa s 48 gólmi stal kráľom strelcov SNHL. Ale nielen pre neho bola táto sezóna úspešná, ale aj pre celé mužstvo, ktoré sa po ročnej prestávke opäť stalo víťazom ligy. V kvalifikácii sa LB stretla v sérii na štyri víťazné zápasy s Ingstavom Brno, avšak opäť zaznamenala len jedno víťazstvo. V ročníku 1975/76 si Lokomotíva Bučina po vynikajúcej sezóne udržala prvú priečku. Už bez Golonku, ale s novými posilami mala po poslednom kole jedenásťbodový náskok pred Banskou Bystricou. Tretie víťazstvo v SNHL znamenalo tretiu kvalifikáciu o postup do 1. ligy. Súperom Zvolena bol TJ Gottwaldov a tentokrát sa o postupujúcom rozhodovalo až v siedmom zápase v Prahe. V ňom Zvolenčania svojmu súperovi podľahli 2:4 a opäť nepostúpili. Hlavnou udalosťou nasledujúcej sezóny 1976/77 vo Zvolene boli juniorské majstrovstvá sveta v hokeji, s organizáciou ktorých sa delil s Banskou Bystricou. Pri tejto príležitosti bol odovzdaný do užívania vynovený zimný štadión. Na ňom Zvolenčania zavŕšili ďalší ročník SNHL na druhom mieste za Duklou Trenčín. Štvrtý krát v priebehu šiestich rokov sa Lokomotíva Bučina Zvolen stala víťazom SNHL v sezóne 1977/78. V tomto ročníku si Zvolenčania zahrali tiež finále Slovenského pohára, v ktorom podľahli Slovanu Bratislava tesne 1:2. V kvalifikácii o prvú ligu sa Zvolenčania stretli opäť s TJ Gottwaldov a sériu prehrali 2:4. Zo štyroch pokusov sa Zvolenu teda ani raz nepodarilo prebojovať medzi československú elitu. Generácia, ktorá dosiahla najväčšie úspechy v sedemdesiatych rokoch prenechala miesto mladším hráčom. V roku 1983 sa klub vrátil k svojmu starému názvu ZTK.

Samostatné Slovensko: Extraliga

Premiérový ročník extraligy pre Zvolen úspešný nebol. Napriek niekoľkým dobrým výsledkom skončil na poslednom desiatom mieste a na definitívny návrat medzi slovenskú špičku si musel ešte pár rokov počkať. Sezónu 1994/95 Začal Zvolen v prvej lige s novým názvom HK Hell. Nové vedenie si vytýčilo cieľ návrat do extraligy. Mužstvo však skončilo na druhej priečke. V ďalšej sezóne, opäť s novým názvom HKm Zvolen, stačilo tímu druhé miesto na účasť v prelínacej súťaži, z ktorej prví dvaja postupovali do extraligy. Ani posily, ktoré prišli do mužstva pred koncom sezóny, nevybojovali postup. Ten stratil Zvolen v poslednej tretine zápasu s Banskou Bystricou, v ktorej inkasoval tri góly. V nasledujúcom ročníku po už tradičných výrazných zmenách v kádri konečne Zvolen ligu vyhral a v prelínačke si zabezpečil vytúžený postup do extraligy, v ktorej pôsobí dodnes. Hneď v prvej sezóne po návrate do extraligy vybojovali Zvolenčania po základnej časti piate miesto a tým aj svoju historicky prvú účasť v play-off. V sezóne 1999/2000 HKm vystúpil opäť o krôčik vyššie a prvý krát hral finále. Napokon sa všetci priaznivci zvolenského hokeja dočkali aj majstrovského titulu. Základnú časť sezóny 2000/01 vyhral HKm s výrazným náskokom a v play-off utrpel len jedinú prehru, v treťom finálovom zápase. Aj v ďalších sezónach Zvolenčania hrali o najvyššie méty, v nasledujúcich štyroch rokoch trikrát hrali finále a raz sa im ušlo tretie miesto.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

What you penury to be informed apropos high blood affliction

(AAngegifyiff, 23. 7. 2018 23:03)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-tablette/